Марк Фейгін: Був у вівторок у Надії Савченко в Новочеркаську у СІЗО-3. Її недавно відвідали представники Громадської наглядової комісії Ростовської області, а також керівництво СІЗО. Після спілкування з ними Надія погодилася поставити дві крапельниці глюкози. І це дуже допомогло.
– Голодування триває вже місяць. Напевно, було погіршення здоров’я?
– Так, у неї йшла жовч. Пригнічувати такий процес можна саме подібними внутрішньовенними вливаннями. Дуже сподіваюся, що Надії ще будуть давати якісь ліки. Взагалі треба сказати, в Новочеркаському СІЗО умови, звичайно, набагато гірші, ніж у Москві, у «Матроській тиші», де був медичний стаціонар. Тут немає приладу для оперативного вимірювання рівня цукру. І в умовах повторного голодування все це дуже непокоїть. У Надії Савченко є проблеми з нирками, з жовчним міхуром. Але блювота, на щастя, припинилася.
– Надія зараз, як і раніше, відмовляється від прийому їжі?
– На жаль, так. Вона тільки п’є чай без цукру та воду.
– Під час цього відвідування Надії Вікторівни з’ясувалася одна цікава історія. Мережевий інформаційний портал Meduza.io відправив Савченко список із 33 питань, який вона, м’яко кажучи, відкинула. Чи можете пояснити на конкретних прикладах, чому так сталося?
– Звичайно, можу. Ось дивимося перше ж запитання «Чим ви доведете свою невинуватість?» Чудове запитання, чи не так?
– Так. Є презумпція невинуватості. Обвинувачена не повинна доводити свою невинуватість, це обвинувачення має доводити винуватість.
– Той, хто ставив таке запитання, взагалі стежив за цією справою? Адвокати часто і докладно розповідають у всіх нюансах про всі докази невинуватості та про всі фальсифікації слідства. А тут людині, яка перебуває у стані голодування, задають таке глобальне запитання.
Можливо, хтось думає, що Надія Савченко – людина недостатньо розумна і досвідчена. Якщо так, то ці люди помиляються. Ймовірно, Надія Вікторівна дійсно недостатньо досвідчена в політиці, в інтригах. Але вона розумна, має художній хист і добре відчуває нюанси, деталі. Тому немає сенсу затівати з нею подібні інтриги. Друге. Можливо, у вас і в інших ваших українських колег були і є якісь ілюзії з приводу «ліберальних російських ЗМІ». Я хотів би їх розвіяти. В умовах авторитарної країни не може бути по-справжньому ліберальних ЗМІ. Це як «Літературна газета» в СРСР. У подібних випадках лібералізм полягає у тому, що виданню дозволено більше, ніж іншим. Однак при цьому воно використовується режимом у своїх цілях з урахуванням усіх факторів.
– Процес Надії Савченко наближається до завершення. Можете уточнити, що у вас у найближчих планах захисту?
– На найближчих засіданнях ми продовжимо заявляти клопотання про виключення зі справи низки доказів обвинувачення. Будуть також клопотання, які ми між собою називаємо «безнадійними», але все ж маємо заявити. Це, наприклад, клопотання про виклик до суду для допиту сумно відомого слідчого Дмитра Маньшина, який зіграв велику роль у фальсифікації справи. Дуже хотіли б допитати фальшивого «таємного» свідка Počečueva… Пам’ятаєте цю смішну гру у перевдягання з накладними перуками, затемненими окулярами?.. Шанси на задоволення цих клопотань невеликі, але раптом. Ще ми сподіваємося, що нам пощастить привести в суд ще низку дуже важливих свідків – експертів, фахівців, а також окремих бійців АТО. Загалом, процес закінчується, але роботи ще дуже багато.
Повний текст інтерв’ю можна переглянути тут.
Олег Кудрін, Москва, «Украінформ», 20 січня 2015 р.