Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк водить людей за ніс, заявляючи про скорочення державного боргу на 3 млрд доларів. Адже таке «досягнення» можна пояснити тільки тимчасовим зменшенням внутрішнього «гривневого» боргу через курсові гойдалки. Насправді за словами прем’єра криється страшна правда: відношення зовнішнього держборгу до ВВП до кінця 2015 року перевищить 94%. Це означає, що країна фактично не може платити за позиками. Причому економісти говорять, що реструктуризація лише відтягує момент дефолту, заганяючи Україну в боргову прірву, з якої вона може не вибратися.
Сукупний державний борг України у вересні 2015 виріс на 0,2% і досяг 70,7 млрд доларів. Такі дані навів український Мінфін. Крім того, в держборг переведуть 12-мільярдний борг Києва. Виходячи з того, що чисельність населення України становить близько 42 млн осіб, на кожного громадянина «повісили» приблизно 1700 доларів держборгу. Це 26 мінімальних зарплат. Тобто найбідніші українці повинні працювати безоплатно понад два роки, щоб допомогти державі погасити борг.
Пряма зовнішня позика досягла $35,5млрд, а пряма внутрішня – 494,99млрд гривень. При цьому глава уряду Яценюк не втомлюється повторювати, що за час його прем’єрства держборг скоротився на 3 млрд доларів і нібито за станом на 1 січня 2015 становив $73 млрд.
«Йдеться про те, що на тлі курсових стрибків внутрішні борги, номіновані у гривні, можуть різко зменшуватися, – пояснює «ВВ» економіст Андрій Блінов. – Але на внутрішньому ринку ми практично перестали позичати, не враховуючи того, що Нацбанк купує облігації у Мінфіну. А зовнішні борги, які потрібно виплачувати у валюті, стрімко ростуть. За рік ми позичили понад 10 млрд доларів – в основному у МВФ, ЄБРР, Світового банку, США – і продовжуємо брати в борг. Але про це говорити невигідно, і Яценюк мовчить».
Експерти відзначають, що показником стабільності економіки є навіть не обсяг держборгу, а його співставлення із ВВП. Так, безпечним вважається поріг в 60%. Тим часом, за прогнозами МВФ, до кінця року співвідношення обсягу держборгу до ВВП в Україні може досягти 94,4%.
«60% ми проскочили за два минулі роки, – говорить Блінов. – У 2015 році в порівнянні з 2013-м українська економіка зменшилася в два рази. Якщо тоді ВВП становив 182 млрд доларів, то за підсумками цього року в кращому випадку досягне 85 млрд доларів. Держборг для такої економіки став дуже великим і дорогим, в цьому – трагедія України».
Слід зазначити, що тільки за перший квартал поточного року, за даними Держстату, ВВП впав на 15%. У зв’язку з цим директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко назвав прогнозоване міністром фінансів Наталією Яресько зростання економіки в наступному році на 1% «тупцюванням на місці».
«Ми закінчимо цей рік з ВВП близько 2 тис. доларів на душу населення, а найбідніша європейська країна Румунія – з 6 тис. доларів, Польща – з 15 тис. доларів. Навіть при зростанні 5% в рік ми наздоженемо румунів наприкінці 30-х років цього століття. Для якісних змін потрібно рости набагато швидше».
Причому процес реструктуризації держборгу, який повинен закінчитися в грудні, аж ніяк не гарантує зменшення боргового навантаження. Навпаки, експерти сходяться на думці, що країна зіткнеться з хронічною проблемою наростаючих виплат за держборгом: вже зараз ми платимо за рахунок того, що беремо нові позики.
«Колосальна помилка в тому, що ми погодилися на відшкодування боргу купоном протягом чотирьох років у розмірі 7,75%, – вважає Олег Устенко. – Цей купон був підвищений, хоча зазвичай країни, що йдуть на реструктуризацію, його знижують або зовсім не платять у період колосальних економічних проблем. Потрібно було йти на списання 50% держборгу та невиплату протягом чотирьох років, після чого – збільшення вартості купона без прив’язки до зростання ВВП. Другий варіант – збільшення терміну обігу бонду не на чотири роки, а до десяти років».
«Україна погодилася на невигідні умови реструктуризації, – додає економіст Віктор Суслов. – Ми отримали відстрочку на виплату основного тіла кредиту і списання 3 млрд доларів, але взяли на себе зобов’язання віддавати дуже великі суми, якщо буде зростання ВВП вище 4%».
Андрій Блінов також звертає увагу на короткий термін виплат боргу України: «У той час як у США термін виплати держоблігацій сягає 30 років, у нас немає позик навіть на 10 років, середня тривалість відшкодувань – 7 років. Крім того, борги обходяться нам дуже дорого: якщо в Японії процентна ставка по виплатах становить 1,2%, то в Україні – в середньому 8% річних. Ці гроші будемо віддавати ми, платники податків – звичайні люди і корпорації», – констатує Блінов.
«Україна буде битися в борговій петлі дуже довго, можливо, завжди, – прогнозує економіст Віктор Суслов. – Зниження життєвого рівня населення неминуче. Мінфін уже демонструє урізання соціальних виплат, тому що ці гроші будуть йти на сплату боргів і відсотків за ними».
Джерело: газета «Вечірні Вісті»