25 грудня, на католицьке Різдво, о 4-й ранку Верховна Рада ухвалила те, що можна умовно назвати держбюджетом. Кошторис продавили, буквально виморивши депутатів. Вони і читали його поспіхом, і так само похапцем з голосу вносили правки. Тому недивно, що вже в січні фінансовий розклад, який не витримує жодної критики, буде суттєво відкоригований. Проте голосування за бюджет викрило той формат коаліції, який може складатися і надалі під час ухвалення антисоціальних та руйнівних для економіки України норм, ініційованих Кабміном на чолі з Яценюком.
За кілька днів до ухвалення держбюджету прем’єр-міністр «прописався» у парламенті. А напередодні нічного засідання він на своїй сторінці у соцмережі написав: «Якщо бюджет не буде ухвалений до кінця цього року, обіцяю на 31 грудня Санта-Клауса прямо в стінах ВР».
Планувалося, що 24 грудня, згідно з порядком денним, за держбюджет нардепи візьмуться о 17.00. Проте відразу було зрозуміло, що з огляду на постійні перерви це завдання є нереальним. О 22.00 Кабмін зібрався на позачергове засідання щодо змін у головний фіндокумент країни, після чого передав правки до профільного комітету ВР. Тож фактично парламент почав розгляд бюджету близько третьої ночі.
О четвертій ранку, без оголошення війни, Рада ухвалила кошторис, який боляче вдарить по кожному українцеві. За нього віддали голоси 112 депутатів від БПП, 80 – від «Народного фронту», 21 – від партії «Відродження», 17 – від «Волі народу». Один голос виявився із «Самопомочі», хоча фракція заявила, що не підтримує законопроект. До цієї компанії долучилися 16 позафракційних парламентарів. Також 16 голосів дала Радикальна партія, попри те, що напередодні Олег Ляшко бризкав піною, називаючи держкошторис олігархічним. Щоправда, народний депутат Сергій Каплін на своїй сторінці у «Фейсбуці» спрогнозував, що РП підтримає бюджет, «тому що з голосу було внесено пропозицію виділити 250 млн грн на закупівлю пожежних авто у підприємства, яке контролюють «радикали»».
Політолог, експерт корпорації стратегічного консалтингу «Гардарика» Костянтин Матвієнко у своєму блозі на «Українській правді» зауважив, що підтримка урядового проекту держбюджету є головною ознакою приналежності до правлячої коаліції.
«Фактично вона тотожна висловленню вотуму довіри уряду. 263 голоси, подані за цей законопроект, зафіксували утворення нової урядової коаліції, куди тепер увійшли, зокрема, і ті народні депутати, які в попередньому скликанні парламенту належали до антиукраїнської більшості Віктора Януковича», – додав він.
ВО «Батьківщина» на віддала за цей держбюджет жодного голосу. Лідер партії Юлія Тимошенко перед голосуванням перелічила моменти, які є категорично неприйнятними. Зокрема, це скорочення на 31% усіх видатків на підтримку економіки, що означає скасування пільг, підвищення податків тощо.
«ВВП падає, а загальний обсяг податків з країни збільшують на 24% – на 120 млрд грн. Тобто податковий тиск підвищується на 24%, а це означає, що економіку ми ніколи не піднімемо», – констатувала вона.
Тимошенко зауважила, що в бюджеті скорочуються видатки на всі ключові галузі розвитку: на 40% – на культуру, майже вдвічі – на науку, на 16% – на освіту за рахунок скорочення учителів, закриття шкіл.
«Якщо науку і освіту через бюджет сьогодні практично вбивають, то як країна буде розвиватися?» – запитала лідер фракції.
Кричущим, за її словами, є також скорочення майже на 13% видатків на оборону в той час, як країна воює. Так, Міноборони буде недофінансовано на 8,2%.
«Неприпустимим також є те, що зменшуються доходи бюджетників, пенсіонерів, але в цьому бюджеті не закладено індексації», – заявила Тимошенко.
Вона пояснила, що уряд говорить неправду про збільшення зарплат і пенсій на 12%, такого показника буде досягнуто лише з 1 грудня, а реально впродовж року рівень індексації становитиме 4,1%».
Особливою цікавинкою є фінансування із бюджету обладміністрацій. Багато депутатів звернули увагу на те, що Вінницька обладміністрація потягне з державної скарбниці найбільше коштів – 169 млн грн. Для порівняння: Київська область отримає 165,2 млн грн, а Одеська – 158,8 млн грн.
Юлія Тимошенко назвала відверто недоречні статті бюджету. Так, 96 млн грн закладено на ремонт декоративних приміщень для влади. Тільки на реконструкцію Маріїнського палацу, який реставрують за кожного президента, виділено 95 млн грн. А на створення Культурно-мистецького та музейного комплексу «Мистецький арсенал», який і так існує, – 25 млн грн.
«95 мільйонів – це втричі більше, ніж обходиться утримання всієї системи омбудсмена. А якщо скласти спеціальні програми по ДУС і «Мистецькому арсеналу», то вийде 150 млн в нікуди. Приблизно стільки виділяється на облаштування державного кордону під час війни», – пояснила парламентар.
До речі, витрати на Держуправління справами закладено на рівні 1,2 млрд грн, а на діяльність парламенту – 933 млн грн. Не хоче влада забувати про себе – краще економити на українцях.
Добре хоч, що завдяки депутатові Мустафі Наєму вдалося пере спрямувати на потреби МЗС 24 млн грн, передбачені на проведення Всеукраїнського фестивалю патріотичної пісні «Будь вільним».
«Ну, і продовжуємо скромно святкувати ЄВРО-2012: з бюджету на підготовку (!) чемпіонату потрібно відшкодувати 136,7 тис. грн, з яких 86 тис. – зарплата загублених в часі й просторі працівників», – написав він у «Фейсбуці».
Ухвалений проект держбюджету скеровано до МВФ на перевірку щодо збалансованості. Але яким би не був вердикт Фонду, існує впевненість у тому, що кошторис країни знову переплутають із дишлом і почнуть вносити до нього безкінечні поправки. І це вкотре доведе непрофесійність уряду, який неспроможний розробити ефективний держбюджет і вивести країну з кризи.
Катерина МІЦКЕВИЧ