«Україна не може стати на ноги, тому що Конституцією запроваджене двовладдя, тобто є два керівники держави: президент та прем’єр-міністр. І якби ви подивилися в обличчя прем’єра Гройсмана, коли президент покритикував його за стипендії та безоплатну освіту, то стало б зрозуміло, що це не друзі, не однодумці – це знову конкуренти. І це двовладдя закладено в Конституції. У нас у кожного міністра два керівники – президент і прем’єр, у кожного губернатора два керівники – президент і прем’єр. У всіх гілок влади два керівники», – констатувала Юлія Тимошенко.
Лідер «Батьківщини» упевнена, що нова Конституція має бути своєрідним суспільним договором, а чинний Основний закон вона вважає таким, який вже не відповідає потребам часу.
«Конституція, ухвалена 1996 року, була безсумнівним кроком уперед, стала один із символів держави, яку ми омріяли і яку хотіли будувати. Але цей документ був перехідною Конституцією, яка так і не стала суспільною угодою між всіма українцями, а була продуктом дуже важкого компромісу. Це був не суспільний договір, а практично нав’язаний постсоціалістичною номенклатурою порядок управління державою», – пояснила Юлія Тимошенко.
Вона нагадала історію Німеччини, яка після закінчення Другої світової війни практично перезаснувала країну, ухваливши нову Конституцію. Юлія Тимошенко вважає, що Україна має діяти так само.
«Нам сьогодні потрібний не нав’язаний інструмент формування державної влади згори, де в людей немає ні повноважень, ні права контролювати владу, ні права переобрати владу, ні навіть права на реальний референдум. Нам потрібен новий суспільний договір. Я за те, щоб держава була перезаснована», – зазначила голова партії.
Політик також вважає, що нова Конституція має закріпити парламентську форму правління, адже вона «сильніша за президентську і передбачає обрання керівника держави всім народом на виборах».
«Обираючи політичну силу на чолі з лідером, люди фактично обиратимуть прем’єр-міністра, або канцлера. І канцлер в парламентській формі правління увесь час свого правління або спирається на більшість в парламенті, або відбуваються перевибори. По-іншому бути не може. Обов’язково має бути також контроль опозиції, контроль суспільства», – підсумувала лідер «Батьківщини».