Про це вона заявила під час розгляду проекту Закону про державну підтримку кінематографії в Україні (№3081-д), який Верховна Рада ухвалила у першому читанні.
«Одвічна проблема – чому за всі роки незалежності немає в нас кіно – полягає не в тому, що в нас немає талантів (згадати хоча б останні успіхи стрічки Мирослава Слабошпицького «Плем’я» чи фільм Олега Саніна «Поводир»), а в тому, що не було комплексного європейського підходу на рівні уряду та парламенту для того, щоб це якісне кіно з’явилося», – зазначила Кондратюк.
За її словами, сьогодні парламент може зробити перший крок до створення українського кіно і залучення світової кіноіндустрії до роботи в Україні.
Народний депутат зазначила, що в основу запропонованого законопроекту покладено детальне вивчення досвіду зарубіжних країн, зокрема здійснене однією з найбільших консалтингових світових компаній «Ernst&Young» на замовлення представників кіноіндустрії.
Олена Кондратюк вважає, що кіно зніматиметься там, де кращі умови, зокрема фінансові, і де захищені авторські та суміжні права й немає піратства.
«Якщо ми не створимо кращі умови для зйомок кіно, ніж є у країн-сусідів, зокрема, таких як Польща, Хорватія чи Угорщина, якщо ми не підтримаємо зйомки українського кіно, повірте, кіна не буде!» – наголосила політик.
Вона навела приклади, а саме: в Хорватії, яка активно впроваджує державну програму підтримки галузі кіно, уже відбулися зйомки багатьох серіалів, зокрема такого, як «Гра престолів»; в Угорщині інвестиції зарубіжних кінокомпаній в галузі кіновиробництва склали більше, ніж 250 мільйонів євро; в Чехії обсяг залучення зарубіжних інвестицій складає 160 мільйон доларів щорічно.
Кондратюк додала, що американські продюсери знімають кіно в Європі, адже європейські країни повертають частину витрат, які іноземці мали в процесі зйомок.
«Саме це ми теж пропонуємо в нашому законі», – уточнила депутат від «Батьківщини».
Окрім цього, як повідомила член фракції, згідно з законопроектом №3081-д пропонується запровадити в Україні такі ефективні механізми: пряму державну підтримку, успішно апробовану в інших країнах; повернення частини кваліфікованих витрат, здійснених під час виробництва фільмів, які пройшли культурний тест; розвиток кіно- та дистриб’юторської мережі, що, своєю чергою, дозволить вивести комерційні фільми на беззбитковий рівень; боротьбу з піратством, зокрема в мережі Інтернет.
До того ж Олена Кондратюк зазначила, що в Україні піратські перегляди фільмів у 10 разів перевищують перегляди в кінотеатрах, а відтак піратство завдає відчутної економічної шкоди кінематографу.
«Законом ми хочемо створити ефективну систему державного протекціонізму в сфері кінематографії, яка призведе до збільшення обсягу вироблених в Україні фільмів, збільшення частки українського кіно», – підсумувала депутат.